Myanmar-Świątynia Shwedogon

Świątynia Shwedogon,Myanmar,Birma,wschód słońca
  

     Bangkok od Yangoon dzieli w linii prostej 560 km...i jakieś 70 lat , a to tylko początek podróży zarówno w przestrzeni, jak i w czasie gdy jechać będziecie do Birmy. Zapiski moje dotyczą wielu pobytów w tym kraju pomiędzy latami 1998, a 2010. Ci z Was więc, którzy odwiedzali ten kraj później, mogą się w swoich wspomnieniach nieco różnić, gdyż kilka ostatnich lat wprowadziło w tym kraju sporo zmian.

Po II Wojnie Światowej w późnych latach 40-tych i pięćdziesiątych wydawało się, że to Birma ma większe szanse na szybki rozwój od sąsiadującej Tajlandii. Brytyjskie panowanie wprowadziło w kraju szereg zmian, które mogły stać się zaczynem demokratycznej republiki, która znacznie łatwiej wprowadzić by mogła konieczne w kraju zmiany, niz sąsiadujące od wschodu nieco skostniałe i do cna przesiąknięte korupcją i nepotyzmem feudalne w tym czasie Królestwo Syjamu. Tak się jednak nie stało. Pycha i ambicja wyższych oficerów armii przekreśliła tę szansę i pchnęła Birmę w otchłań ubóstwa, nieszczęść i innych negatywnych skrajności. Kraj stał się swoistym konglomeratem operetkowo-baśniowej krainy z reżimem za nic mającym ludzkie życie ( z wyjątkiem własnego i swoich bliskich) za to upajającym się nadmiarem władzy i bogactwem. Kraj ten daleki od etnicznej jednolitości zawsze miał problem z mniejszościami etnicznymi, których jest tam bez liku. Reżim nie znał i znać nie chciał żadnej innej metody rozwiązywania tych konfliktów, niż przelew krwi. Ta metoda oczywiście nigdy w historii żadnym rozwiązaniem nie była. Widać to dzisiaj zwłaszcza w przypadku Rohinja, ale to tylko początek problemów, bo będzie ich w przyszłości znacznie więcej.


Google earth - Shwedogon z satelity. Widać  doskonale na zdjeciu zamysł architektoniczny. Jasna część to posadzka wyrównanego szczytu wzgórza. Tu na jednym poziomie widoczna jest stupa główna, jej obejście, cztery wejścia i wiodące do nich korytarze ( pokryte zielonymi dachami), oraz w części północno-wschodniej Pagoda Naung Taw Gyi . Widzicie tutaj również park otaczający całe wzgórze.

świątynia Shwedogon,Myanmar,pagoda od strony zachodniej,Birma
Pagoda od strony zachodniej.Shwedogon leży na najwyższym wzgórzu w pobliżu dawnego Rangoon. Dzisiaj miasto znacznie się rozbudowało i w jego obszarze znajdziecie wyższe wzgórza. Pagoda widoczna jest z niemal każdej części miasta - zwłaszcza nocą, kiedy jej mocne podświetlenie bardzo kontrastuje z raczej ciemnym siedmiomilionowym molochem.
Wróćmy jednak do Yangoon - miasta liczącego ( w zależności od źródła) 5-7 mln mieszkańców.

Dominującym krajobraz miasta punktem jest świątynia Shwedogon, zajmująca szczyt 40-50 metrowego wzgórza 3 km na północ od centrum. Świątynia w wielu aspektach jest największym na świecie buddyjskim obiektem sakralnym. Piszę, że " w wielu aspektach " gdyż tak naprawdę trudno byłoby przyjąć wyłącznie jeden parametr, który określiłby wielkość obiektu. Czy miałaby to być wysokość?, albo powierzchnia? - jeśli powierzchnia to czy wyłącznie ta kryta dachem, czy też ta jednorodnie zabudowana ( a co z satelitarnymi obiektami?). Jak sami widzicie nie jest prostym przyjęcie jednolitego kryterium. Ja za takie uznałem ilość wiernych, odwiedzających w ciągu roku. W tym aspekcie Shwedogon jest niepokonana nie tylko dla buddyzmu południowego ( theravada), ale buddyzmu w ogóle. Codziennie pielgrzymują tu tysiące wyznawców, a wielu z nich zostaje i nie opuszcza pagody przez całe lata. Wieczory i noce - zwłaszcza te okraszone pełnią Księżyca tworzą w Shwedogon mistyczną atmosferę, której nie doznałem nigdy w żadnym innym miejscu na świecie.

Shwedogon ,pagoda,wejście od strony zachodniej,Birma,Myanmar
Pagoda od strony zachodniej

Legendy mówią, że dwóch braci - kupców z Okalapa (dziesiejszy Yangoon) dostało od żyjącego Buddy ( a właściwie jego czwartego wcielenia) osiem włosów i zadanie wybudowania świątyni w rodzinnym mieście wokół tych relikwii. Z tego wynika, że Shwedogon liczy sobie około 2.5 tys. lat. Źródła historyczne jednak wskazują na VI w n.e. jako początek pierwszej świątyni. Od tego czasu przebudowywano ją dziesiątki razy, chociaż główna stupa, licząca około 100 metrów wysokości liczy sobie z pewnością ponad 1000 lat i w swoim czasie była jedną z najwyższych budowli świata. Jest ona klasyczną budowlą tego rodzaju, kryjącą w swoim wnętrzu relikwie ( 8 włosów Buddy, o których wspominałem już wcześniej), do której nie ma dostępu.


 Shwedogon od strony wschodniej ( Kandawgyi Lake),pagoda,Birma.Myanmar
 Shwedogon od strony wschodniej ( Kandawgyi Lake)

Nie można wejść do środka stupy - to przestrzeń całkowicie zamknięta. Dla buddystów theravada świątynia pełni rolę nieco zbliżoną do tej, jaką ma Mekka dla muzułmanów. Każdy z pielgrzymów stara się ofiarować coś świątyni. Najczęściej są to płatki złota rozwalcowanego wręcz do grubości mierzonej w mikronach i wagi w mikrogramach. Taki płatek przykleja się do statui, lub stupy. Z biegiem lat i przepływem milionów pielgrzymów warstwa złota rośnie.Czasami ofiarodawcy bywają bardziej chojni - zwłaszcza dawne rodziny królewskie i bywało, że jednorazowo darowali czasem nawet kilkaset kilogramów złota. Obecnie ilość złota, jaką pokryte są stupy i statuy w Shwedogon szacuje się na ok. 60 ton. Charakterystyczny parasol Buddy wieńczący główną stupę zawiera około pół tony złota, ponad 5 tys. różnej wielkości brylantów, z których największy - 76 karatowego olbrzyma dojrzeć można nawet z poziomu świątynnej posadzki, czyli z około 130-140 metrów, jeśli uznamy, że umieszczony został na wysokości 100 metrów. Dodatkowo do ozdoby parasola użyto ponad 2000 tys rubinów i szafirów.

Południowe wejście do świątyni.

Gdy przyglądałem się Shwedogon naszła mnie raczej niezbyt miła konkluzja....wszyscy bogowie żądają złota...a może to tylko ich ziemscy przedstawiciele? Jedynym chyba wyjątkiem są kościoły chrześcijańskie tworzone na bazie Reformacji. Nie zdziwi Was chyba fakt, że często Shwedogon nazywana jest Złotą Pagodą?

Shwedogon nocą,Birma,pagoda,Myanmar
Pagoda nocą

Shwedogon nocą,pagoda,Myanmar,Birma
Pagoda nocą
Zapraszamy Was teraz do spaceru po najświętszej z birmańskich świątyń.
Przyglądnijmy się  Złotej Pagodzie z bliska.


Naung Taw Gyi Pagoda ,Myanmar,Birma
Naung Taw Gyi Pagoda mieszcząca się w północno wschodnim rogu kompleksu. To miejsce dla tych, którzy szukają medytacji, lub modlitwy w odosobnieniu. Jest tu wiele nisz i załomów pozwalających odizolować sie od tłumu. Kiedyś również turyści mogli wejść na teren tej pagody. Dzisiaj jednak to teren przeznaczony wyłącznie dla modlących się buddystów.

 Naung Taw Gyi Pagoda ,Birma,Myanmar
 Naung Taw Gyi Pagoda 

 Naung Taw Gyi Pagoda ,Birma,Myanmar
 Naung Taw Gyi Pagoda 

 Naung Taw Gyi Pagoda ,wpływy tybetańskie,Birma,Myanmar
 Naung Taw Gyi Pagoda -wpływy tybetańskie

Shwedogon-wpływy hinduskie,myanmar
 Naung Taw Gyi Pagoda -wpływy hinduskie

 Naung Taw Gyi Pagoda 
Obejście głównej stupy - po prawej w głębi stupa Naung Yaw Gyi

obejście głównej stupy - po prawej w głębi stupa Naung Yaw Gyi ,Birma,Myanmar
                   
                  Obejście głównej stupy - po prawej w głębi stupa Naung Yaw Gyi
Shwedogon,wejscie polnocne
Widok od wejścia północnego. Po lewej ( poza kadrem) kompleks Naung Taw Gyi  
główna stupa otoczona jest podwójnym wieńcem małych stup,shwedogon
Główna stupa otoczona jest podwójnym wieńcem małych stup
główna stupa otoczona jest podwójnym wieńcem małych stup,shwedogon
Główna stupa otoczona jest podwójnym wieńcem małych stup
główna stupa otoczona jest podwójnym wieńcem małych stup,shwedogon
Główna stupa otoczona jest podwójnym wieńcem małych stup
małe stupy okalające kryjącą relikwie Buddy wielką stupę,Shwedogon
Małe stupy okalające kryjącą relikwie Buddy wielką stupę.

mały ołtarzyk,Shwedogon,myanmar
 Ołtarzyk w jednej z małych stup. Mnisi bardzo szybko zaadaptowali tu nowoczesność w postaci led-ów :)
Do Shwedogon z terenu całej Birmy pielgrzymują liczni eremici. Na pielgrzymkę zakładają brązowe szaty stąd są łatwo rozpoznawalni.
W Pagodzie zostają parę dni, tygodni, miesięcy, a czasem wiele lat.


Bardzo liczna grupa odwiedzających światynię to oczywiscie mnisi. W Birmie noszą oni szaty w różnych 
odcieniach bordo i amarantu. Właściwie kolor powinien byc jeden, ale stopień sprania, oddziaływania światła słonecznego i wiele źródeł pozyskiwania materiału uczynił ten kolorystyczny uniformizm dosyć dyskusyjnym. Mnisi czasem wpadają do Shwedogon na chwilę, którą  nieprzewidywalne okoliczności potrafią wydłużyć do paru lat.


Ten mnich właśnie przybył

Modły w zakamarkach Naung Taw Gyi

Modły w zakamarkach Naung Taw Gyi

Modły w zakamarkach Naung Taw Gyi

Rozmowa z Bogiem


Temu mnichowi dostarczyłem zdjęcia osobiście - 14 miesięcy po tym, jak je zrobiłem. Czekał na mnie w tym samym miejscu. 

Temu mnichowi dostarczyłem zdjęcia osobiscie - 14 miesięcy po tym, jak je zrobiłem. Czekał na mnie w tym samym miejscu. Mniszki w Myanmar noszą różowe szaty. One również są częstymi gośćmi w Złotej Pagodzie. Rzadko jednak zostają tu dłużej, niż parę godzin.
Shwedogon oczywiście przede wszystkim odwiedzają zwykli ludzie. Często przychodzą tu mieszkańcy samego Yangoon. Dla przyjeżdżających z całego Myanmaru pielgrzymów przebywanie w świątyni jest ogromnym przeżyciem - zwłaszcza jeśli przybywają tu po raz pierwszy.


Ten człowiek modli się w zakamarkach Naung Taw Gyi

Ten człowiek modli się w zakamarkach Naung Taw Gyi

Ten pogrążony w modłach człowiek przypominał mi raczej indiańskiego wodza, a nie Birmańczyka.

Ten pogrążony w modłach człowiek przypominał mi raczej indiańskiego wodza, a nie Birmańczyka.LED-y zdominowały dekoracje świątyń w Birmie
 Na terenie świątyni pracuje wielu fotografów robiących odwiedzającym pamiątkowe zdjęcia. Gdy byłem tam po raz ostatni w 2008 roku, ciągle jeszcze żaden z nich nie pracował na aparacie cyfrowym.Wrzesień 2007 roku  - w czasie protestów mnichów w Birmie zginęło wielu ludzi. Równie wielu z nich zaginęło, czy też było torturowanych. Pomimo obecności żołnierzy w Shwedogon przy bramie wschodniej na kilka dni znalazło się miejsce na tablicę ukazującą brutalność reżimu.


Dzień w świątyni zaczyna się od jej sprzątania. Najczęściej robią to odwiedzające kobiety ( chociaż
zdarzają się również mężczyźni).
Ustawiają się zazwyczaj w 2, albo 3 rzędach i najpierw zamiatają posadzkę przechodząc najpierw dookoła głównej stupy, a potem w zakamarkach. Gdy skończą zamiatanie zaczynają czyszczenie na
mokro zrobionymi impromptu mopami.
Do rytuałów należy wielokrotne polewanie wodą wizerunków bóstw

Nauki dla wiernych - te odbywają się w wielu miejscach świątyni w każdym czasie 

Większość wiernych przed rozpoczęciem modlitw zapala kadzidła

Większość wiernych przed rozpoczęciem modlitw zapala kadzidła

Zwierzęta pojawiające się na terenie świątyni są nie tylko tolerowane, ale wręcz dokarmiane, chociaż to głównie gołębie starają się zdominować michę, czasami tylko dzieląc się z szarymi wiewiórkami 
Dla podróżnika, zainteresowanego historią naszej cywilizacji, Shwedogon jest jednym z miejsc must to see.
Szczególnie wieczorem i nocą odwiedziny w świątyni są wyjątkowym przeżyciem.
Szczerze polecamy.

60 komentarzy:

 1. Przepiękne zdjęcia! Przy każdym mogłabym spędzić kilka minut kontemplując

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam już kilka relacji z Birmy, ale żadna nie była tak klimatyczna i tak świetnie oddająca atmosferę tego miejsca. Magia! Bardzo lubię obserwować portrety mieszkańców dalekich stron, wspaniała robota. Sądzę, że mnich któremu dostarczyliście jego fotografię był zachwycony jej wykonaniem- jest warta publikowania w najlepszych magazynach opisujących świat. Sama chciałabym mieć tak pięknie wykonane zdjęcie :)
  Jeśli chodzi o te tony złota to faktycznie- z jednej strony aż zachwyca, a z drugiej skłania do refleksji, jak błyskotki oddziałowują na ludzi. Wszelkie bogactwa, to jak bóstwo samo w sobie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło się czyta Twoje komentarze!Dziękujemy bardzo-)
   Birmańczycy są wdzięcznymi"obiektami" do fotografowania.
   Chcesz zdjęcie, zapisz się do kolejki-))))
   Nie lubimy błyskotek,ale te tony złota robią wrażenie!
   Pozdrowienia!

   Usuń
 3. rewelacyjne robisz zdjecia. wspaniale mi sie ogladalo. dziekuje ci za ten wpis.

  OdpowiedzUsuń
 4. Miejsce prezentuje się niesamowicie, szczególnie na zdjęciach nocą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nocą chyba wszystkie oświetlone obiekty wyglądają pięknie.
   Zwłaszcza,kiedy to są tego typu świątynie.
   Złota Pagoda jest niezwykła.
   Pozdrowienia-)

   Usuń
 5. Bardzo ciekawy wpis a Wasze zdjęcia jak zawsze pierwsza klasa. Ta świątynia robi ogromne wrażenie z samych fotografii, co dopiero gdy jest się tam na miejscu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki!
   Widzieliśmy wiele świątyń, Złota Pagoda robi niesamowite wrażenie.
   Pozdrowienia-)

   Usuń
 6. Niesamowite są te zdjęcia, z przyjemnością je oglądam, a i jakość do pozazdroszczenia :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniała prezentacja, ja również nie widziałam jeszcze tak pięknych fotografii stamtąd. Świetnie pokazane we wszelakich aspektach, dzień i noc, ludzie, gołębie, miotły, detale, różnorodnie i ciekawie. A tak swoją droga jaka musi być ich determinacja w doskonaleniu się, bo przecież nie wiara, żeby spędzić kilka lat w jednym miejscu, dla nas niewyobrażalne. Moment przekazania fotografii mnichowi pozostał w Twoim podróżniczym doświadczeniu zapewne na zawsze. Bezcenny. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Gabrielo! Bardzo mi miło, że podobały Ci się foty. Co do zdjęcia dla mnicha...takich momentów miałem już wiele. Staram się zawsze dotrzymywać obietnic. Znacznie ciekawsze doświadczenie miałem w miejscowości Ngapali również w Birmie, ale temu poświęcę cały wpis :) Pozdrawiam!

   Usuń
 8. Przepiękne zdjęcia, dużo w emocji na twarzach tych ludzi można wyczytać, a świątynia robi wrazenie!

  OdpowiedzUsuń
 9. W Azji bylam tylko w Wietnamie, ale wiem, ze nie było to ostatnie odwiedzone miejsce w tym rejonie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Azja jest wspaniała,zwłaszcza południowo-wschodnia.
   Mamy nadzieję,że zrealizujesz swoje marzenia i odwiedzisz inne kraje.Cudowna jest Tajlandia,Laos,Birma.
   Pozdrowienia!

   Usuń
 10. Niesamowite, magiczne wręcz zdjęcia! Obejrzałam je z wielką przyjemnością

  OdpowiedzUsuń
 11. Inny kraj, inna kultura, bardzo ciekawe i cudowne zdjęcia :-)
  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podróże to poznawanie innych kultur,religii,ludzi.
   To nas uczy tolerancji i innego patrzenia na świat.
   Pozdrawiamy!

   Usuń
 12. Niesamowicie piękna budowla.Aż zapiera dech😱

  OdpowiedzUsuń
 13. Zdjęcia super aż czuje się tam człowiek jest te legendy mają najleosze

  OdpowiedzUsuń
 14. Coś wspaniałego! Jak zwykle zaglądając do Was, nie zawiodłam się. Ciekawa historia i piękne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak zawsze piękne zdjęcia! Mjanma ciągle jest na mojej liście!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki serdeczne!
   Koniecznie do odwiedzenia, nie zawiedziesz się.
   Pozdrowienia!

   Usuń
 16. Czytam i oglądam juz kolejy raz i zawsze znajduję coś nowego, na co wcześniej nie zwróciłam uwagi. Tyle szczegółów i informacji wymaga czasu, żeby to wszystko ogarnąć. Ludzie ofiarowują bogom to, co najcenniejsze, czego sami pragną. Dla mnie to kompletna pomyłka, ale dzięki temu powstają cuda tego świata. Zastanawiam się skąd się bierze taka żarliwa wiara i dlaczego? Czy ma wynagrodzić biedę i brak szans na realizowanie innych celów? Zrezygnować z życia dla kontemplacji, uzyskania oświecenia,które być może objawem choroby psychicznej. Pewnie trudniej jest zwyczajnie zyć, pracować, wychowywać dzieci, zmagać się ze wszystkimi problemami codzienności. Doskonalić się w boju, dokonując wyboru i walcząc ze słabościami. Nie wiemy nic ponadto co ludzie sobie zinterpretowali. Nie wiemy czego chcą od nas bogowie, nie wiemy nawet czy nie są tworem ludzkiego umysłu.
  Jest magia, nawet im zazdroszczę tego skupienia i bezgranicznej wiary. Twarze są szczere, modlitewne zapamiętanie autentyczne, dlatego zdjęcia wywołują dreszcze i masę pytań.
  Ja też kiedys byłam poproszona o przysłanie zdjęcia, niestety adres mi zapisano arabskimi robaczkami i nie moglam dotrzymac slowa.
  Czuję jakiś bunt, kiedy patrzę na tony złota i tych biednych ludzi, ale jestem zachwycona jego pięknem. Zatem to wszystko ma sens, skoro ludzie tego potrzebują i znajdują ukojenie.
  W jaskiniach Ajanta w Indiach powstały świątynie buddyjskie mniej więcej w tym samym okresie. Bardzo mi się tam podobało.
  Swiatny post, cudne zdjęcia, zachwyt jak zwykle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za tak rozległy i wnikliwy komentarz.
   Cieszymy się,że ten wpis skłonił Cię do wielu refleksji.
   Serdecznie pozdrawiamy-)

   Usuń
 17. Dobra relacja, bardzo udane fotki, zwłaszcza portrety, to kawał dobrej fotograficznej roboty. Na blogach rzadko spotykany element, większość uważa, że egzotyczne widoki i oryginalne budynki można pstryknąć byle jak i tak wyjdzie to ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za komentarz,o taki nam chodzi.
   Przynajmniej wnosi konstruktywne uwagi.
   Niestety jest tak,jak piszecie,o czym mamy okazję się przekonac,przegladając inne blogi.
   Komentarze,oczywiście absolutnie nie wszystkie,też na odczepnego,bo wymuszone regulaminem.
   No cóż,czasami palma i hotel nie wystarczy,aby się zachwycic relacją z egzotycznego miejsca.
   Pozdrawiamy serdecznie-)

   Usuń
 18. Bardzo interesujący post i niesamowite zdjęcia! :)
  Każde zdaje się opowiadać swoją historię, cudowne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli zdjęcie opowiada jakąś historię, to znaczy ,że cel został osiągnięty.
   Dziękujemy za miłe słowa i pozdrawiamy-)

   Usuń
 19. Jedno z tych miejsc, których nigdy w życiu nie zapomnimy. Szczególna aura i magia, jaką można poczuć na terenie świątyni, oddanie modlitwie - takie szczere, że ciężko to wyrazić słowami. I to przytłaczające złoto mieniące się w różnych odcieniach w zależności od pory dnia...
  Przepiękne zdjęcia, jak z resztą zawsze! I tak wspaniale było móc wrócić do Birmy dzięki Waszemu wpisowi....Dziękujemy i pozdrawiamy ciepło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za miłe słowa!
   Są miejsca,których się nie zapomina i Shwedogon jest jednym z nich.
   Mam wrażenie,że w Azji, świątynia,wiara,modlitwa ...nabiera szczególnego znaczenia i jest coś w tym mistycznego, czego ja osobiście nie widziałam w Polsce.To wyłącznie moje osobiste zdanie.
   Irena
   Ciepło Was pozdrawiamy!

   Usuń
 20. Pagoda robi niesamowite wrażenie! I faktycznie zmusza do refleksji czy to na pewno bogowie zawsze chcą tego złota... Zawsze mam co do tego mieszane uczucia. Tak czy inaczej, Myanmar wydaje mi się fascynującym krajem i wiem o nim zdecydowanie za mało!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy bardzo za komentarz!
   Myanmar trzeba koniecznie odwiedzic.
   Pozdrawiamy!

   Usuń
 21. Niesamowicie!!!! Jestem totalnie zaskoczona tym przepychem!

  OdpowiedzUsuń
 22. Zdjęcia rewelacyjne, ujęcia widziane oczami no pięknie:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Piękne miejsca, chętnie byśmy tam też pojechali 😀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne kiedyś tam pojedziecie,czego bardzo życzymy!
   Pozdrowienia-)

   Usuń
 24. bardzo fajny fotoreportaż - naprawdę - wręcz genialny, gratulacje. Bardzo ładne ujęcia

  OdpowiedzUsuń
 25. Przepiękne zdjęcia! Chciala bym odbyć taka podróż cudowną!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy!
   Podróż zapewne przed Tobą,czego życzymy!

   Usuń
 26. Irenko jestem zachwycona Twoimi zdjęciami. Kocham Twoje podróże i z wielką chęcią je oglądam :) marzy mi się podróż w tamto miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu,dziękujemy za komentarz.Zdjęcia są Marka.Nikt tak nie robi pięknych zdjęc,jak On.Wkrótce będzie więcej relacji z Birmy.Mam nadzieję,że uda Ci się tam pojechac.
   Pozdrowienia!
   Irena

   Usuń
 27. Mnóstwo ciekawych informacji dotyczących świątyni, ale też wnikliwych obserwacji odwiedzających. Poza tym pięknie pokazane to sakralne miejsce. Wspaniale się czyta i ogląda to wszystko :) Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy Wam bardzo za miłe słowa i również pozdrawiamy-)

   Usuń
 28. Bardzo ładnie się zachowałeś przywożąc mnichowi Jego fotografie :) Na pewno był zachwycony, bo ich jakość (podobnie, jak wszystkich innych) jest na najwyższym poziomie.
  Jakże miłą odskocznią dla mnie jest przeglądanie Waszego bloga. Nawet książka, od której w ostatnich dniach trudno mnie oderwać, leży "odłogiem" :))))

  OdpowiedzUsuń
 29. Dzięki Grażyno :) Raczej zawsze staram się dotrzymywać swojego słowa, chociaż muszę szczerze przyznać, że często wychodzi to z pewnym "poślizgiem".
  Bardzo nam miło, że nasz blog tak Cię wciągnął :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Niesamowita historia z tym zdjęciem dla mnicha... też bym tak zrobił ;-) Relacja godna najlepszych magazynów.

  OdpowiedzUsuń
 31. Piękne zdjęcia szczególnie mnichów Będąc w mojej kilku tygodniowej podróży po Azji nie udało mi się dotrzeć do Birmy i jest to w dalszym ciągu niespełnione marzenie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Azji trzeba spędzic chyba z pół życia, aby wszystko zobaczyc.
   Mamy nadzieję,że Twoje marzenie się spełni.
   Dzięki za miłe słowa.Pozdrawiamy!

   Usuń

Copyright © 2016 Hooltaye w podróży , Blogger